قدیمی ترین راه تشخیص زعفران تقلبی چیست ؟!!

21 آوریل, 2019 - کافه زعفران

قدیمی ترین راه تشخیص زعفران تقلبی چیست ؟!! امروز می خواهیم این روش قدیمی را برای شما فاش کنیم!!

با سلام خدمت تمامی همراهان عزیز وب سایت کافه زعفران. امروز می خواهیم در باره قدیمی ترین راه شناخت زعفران تقلبی با شما صحبت کنیم. زمانی که داشتیم مطالعاتی برای تولید محتوا در رابطه با زعفران برای شما مخاطبین عزیزمان انجام می دادیم به طور اتفاقی به این مورد بر خوردیم که برای ما جالب بود و تصمیم گرفتیم با شما هم در میان بگذاریم.

قدیمی ترین راه تشخیص زعفران تقلبی

قدیمی ترین راه تشخیص زعفران تقلبی به قرن هفتم هجری بازمی گردد. بله همانطور که دیدید افردا متقلب خصوصاٌ در بحث زعفران از قرن ها پیش فعالیت داشته اند و این تقلب ها فقط مربوط به زمان حال نیست. بدیهی ست از همان ابتدای شناخت این گیاه افراد زیادی سعی در شناسایی راه هایی برای سود بیشتر باشند. تقلب در زعفران فقط مربوط به رنگ کردن این گیاه نیست. بلکه با اضافه کردن موادی می توان وزن زعفران را افزایش داد.

قدیمی ترین راه تشخیص زعفران تقلبی
قدیمی ترین راه تشخیص زعفران تقلبی

همچنین گیاهانی وجود دارند که به دلیل شباهت به زعفران در بسیاری از موارد به جای آن با قیمت های گزاف فروخته می شوند.

از قدیم الایام راه هایی برای تشخیص زعفران اصل وجود داشته است. افراد زیادی در این زمینه تلاش کرده اند که با ارائه راهکار های آسان مردم را برای خرید زعفران با کیفیت راهنمایی کنند. با وجود اینکه امروزه روش های نوینی برای شناخت زعفران اصلی در دنیا مطرح شده است، اما روش های قدیمی هنوز هم میان مردم از جایگاه خوبی برخوردار می باشد. در گذشته هم مردم از روش های بسیاری برای تشخیص این مسئله بهره می گرفته اند. در این نوشته از قدیمی ترین راه تشخیص زعفران تقلبی  برای شما عزیزان سخن به میان می آوریم.

در قرن هفتم هجری کتابی با عنوان معالم القربه فی احکام الحسبه توسط ابن خوه تالیف گردیده و با عنوان آیین شهرداری ترجمه شده است. ابن خوه در کتاب خود ضمن شرح تقلب های کسبه آن روزگار در کالاها و محصولات مختلف، نحوه تشخیص تقلب را معرفی کرده . او ضمن این تشخیص احکام مجازات برخی از تقلب کاران را نیز بیان کرده است.

نحوه شناخت زعفران اصل از زبان ابن خوه

” برخی زعفران را با گوشت مرغ خانگی یا گاو مخلوط می آمیزند ، به طوری که گوشت را در آب می خیسانند، و بعد بدان نمک می پاشند و زعفران تقلبی را بدین سان شناسند که اندکی از آن را در سرکه می خیسانند، اگر به هم پیوست و فراهم آمد، مغشوش و تقلبی وگرنه خالص است. ( آیین شهرداری، ص ۱۲۲ )

چگونه بفهمیم زعفرانی که خریده ایم تقلبی است؟

در بالا به قدیمی ترین روش در تشخیص تقلب در زعفران که در کتاب زعفران ایران، شناخت تاریخی فرهنگی و کشاوزری، تالیف محمد حسن ابریشمی ذکر شده بود اشاره ای کردیم. اما متقلبان زعفران همراه در جستجوی راه های جدید برای بیشتر کردن سود خود از این محصول هستند. برای اینکه با روش های جدید تقلب در زعفران آشنا شوید و راهکار های خانگی برای تشخیص این تقلب ها را یاد بگیرید، پیشنهاد می کنیم حتما ویدئوی آموزشی چگونه بفهمیم زعفرانی که خریده ایم تقلبی است؟  که در واحد رسانه کافه زعفران تهیه و پردازش شده است را مشاهده نمایید.

امیدواریم از خواندن این مطلب لذت کافی را برده باشید.مثل همیشه در کافه زعفران  منتظر درج دیدگاه ها و نقطه نظرات شما در رابطه با مقالات انتشاری هستیم.

  • میزان مفید بودن این مطلب
  • میزان کاربردی بودن مطلب
  • امتیاز نویسنده به این مطلب
4.3
برچسب‌ها:

One thought on “قدیمی ترین راه تشخیص زعفران تقلبی چیست ؟!!”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *