تولید زعفران

۱۹ اسفند, ۱۳۹۶ - حسین خالقی

زعفران و آمار آن در ایران

زعفران و آنالیز آن در ایران

آمار تولید زعفران در ایران چیست ؟ آمار تولیدزعفران در جهان ؟ سطح زیر کشتزعفران در ایران؟ میزان تجارت‌زعفران؟

طهماسبی گفت: با توجه به نیاز کم طلای سرخ به آب، این محصول در تمام استان های کشور مورد توجه قرار گرفته ، به طوریکه ایران توانسته ۹۶ درصد اززعفران کل دنیا را تأمین کند.

مجری طرح ملی توسعه گیاهان دارویی میزان تولید امسال ۳۶۵ تن خواهد بود و در سال ۱۴۰۰ طبق برنامه ریزی های انجام شده به ۵۰۰ تن خواهد رسید.

در سال ۲۰۱۶ ایران با تولید ۲۳۶ تن زعفران در رتبه اول جهانی، هند با ۲۲ تن رتبه دوم، یونان با ۷٫۲ تن رتبه سوم، افغانستان با تولید ۶ تن چهارم، مراکش با تولید ۲٫۶ تن در رتبه پنجم،اسپانیا با تولید۲٫۳ تن در رتبه ششم ایتالیا و چین با تولید یک تن در رتبه هفتم و هشتم و آذربایجان با تولید ۲۳٫ تن در رتبه نهم قرار دارند.

سطح زیر کشت زعفران در ایران، ۱۰۵ هزار و ۲۷۰ هکتار، در هند ۵ هزار و ۷۰۷ هکتار، افغانستان ۲ هزار و ۸۱۱ هکتار است. بنابراین سهم تولیدزعفران در ایران بیش از ۹۰ درصد است.

میزان تجارت زعفران در دنیا ۸٫۲ میلیارد دلار است. که کل صادرات زعفران ما ۲۸۶ میلیون دلار است. یعنی با وجود اول بودن در تولید زعفران، در تجارت آن هفدهم هستیم.یعنی چیزی حدود ۵ صدم درصد(۰۵٫%) از بازار در اختیار ماست.

طی سال های اخیر صادرات زعفران رشد کمی داشته که به دلایلی میتوان اشاره کرد؛ نبود یک برند معتبر در عرصه جهانی و عدم توجه جهانی سازی زعفران، عدم ارتباط با بازارهای جهانی، تولید و بسته بندی منطبق بر استاندارد های جهانی. که این امر باعث شده زعفران به صورت فله به سایر کشورها مثل: اسپانیا، امارات، ایتالیا و حتی افغانستان رفته و در این کشورها با برند های معتبر بسته بندی کرده و به بازارهای جهانی عرضه می کنند.

کافه زعفران به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان: همه ساله در سایه غفلت مسئولان پیاز طلای سرخ ایرانی در جیب ها و چمدان ها از مرزهای کشور خارج می شود.

قاچاق پیاززعفران و توسعه سطح زیر کشت محصول برای افغان ها، درآمد هنگفتی رقم زده که گاهی مسئولان امر با ابراز نگرانی نسبت به این مسئه از کنار آن رد می شوند.

با وجود آنکه زعفران یکی از محصولات استراتژیک کشور به شمار می رود اما قاچاق پیاز این محصول می تواند آتشی بر جان میراث سه هزار ساله ایرانیان بیندازد و از سرخی روز افزون آن کم کند.

محمد علی طهماسبی معاون امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی نگرانی کشاورزان در زمینه قاچاق پیاز زعفران را بی مورد دانست و اظهار کرد: بعد از گذشت سال‌ها تلاش، سطح زیر کشت زعفران به ۱۰۰ هزار هکتار رسیده، از این رو کشورهای همسایه با قاچاق پیاززعفران یک شبه نمی توانند به این میزان دست یابند.

وی افزود: تصرف بازارهای جهانی از سوی رقبا نیازمند شکل گیری صنایع فرآوری و زیرساخت های تولید است که این امر به سهولت امکان پذیر نیست.

طهماسبی ادامه داد: طبق فرمایشات مقام معظم رهبری در جهت حمایت از تولید داخل و اشتغال، قاچاق محصولات کشاورزی، امری نگران کننده است که باید اقدامات متعددی درجهت مقابله با آن انجام شود.

به گفته معاون وزیر جهادکشاورزی تولید مستمر و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در فرآوری و زنجیره‌های تولید علاوه بر اقتصادی تر کردن این امر از خروج پیاززعفران جلوگیری خواهد کرد.

زعفران
زعفران

وی تاکید کرد: با توجه به نیاز کم طلای سرخ به آب، این محصول در تمام استان های کشور مورد توجه قرار گرفته ، به طوریکه ایران توانسته ۹۶ درصد از زعفران کل دنیا را تأمین کند.

معاون باغبانی وزارت جهاد کشاورزی در ادامه یادآور شد: همه ساله مقداری پیاز مازاد کشاورزان استان های خراسان رضوی و جنوبی به سایر استان‌ها منتقل می‌شود که در این زمینه فعال سازی تشکل ها در جهت جابه جایی بهداشتی پیاز و جلوگیری از شیوع آفات و بیماری در مزارع امری ضروری است.

این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به تقویت بخش خصوصی در برنامه ششم توسعه، تشکل ها باید راهکارهای اساسی در زمینه جلوگیری از خروج غیر قانونی پیاززعفران از کشور به کار گیرند.

برای مشاهده وخرید زعفران از کافه زعفران دیدن فرمایید

  • میزان مفید بودن این مطلب
  • میزان کاربردی بودن مطلب
  • امتیاز نویسنده به این مطلب
4.5
برچسب‌ها: , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *