زیرکوه رتبه نخست برداشت زرشک را در کشور دارد

۵ مهر, ۱۳۹۶ - کافه زعفران

مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه گفت: این شهرستان رتبه نخست برداشت زرشک را در خراسان جنوبی و کشور دارد.

کافه زعفران به نقل از ایرنا: علیرضا بنی اسدی افزود: برداشت زرشک از سطح سه هزار و ۱۶۰ هکتار از باغهای بارور شهرستان آغاز شد و تا اواخر آبان ادامه دارد.
وی بیان کرد: پیش بینی می شود امسال سه هزار و ۶۰۰ تن زرشک خشک از باغ های شهرستان زیرکوه به ارزش حدود ۸۰ میلیارد تومان برداشت شود.
وی از زرشکاران شهرستان خواست محصول خود را در بارگاه های بهداشتی خشک کنند، جهاد کشاورزی برای احداث بارگاه بهداشتی زرشک تسهیلات کم بهره پرداخت می کنند.
مدیر جهاد کشاورزی زیرکوه گفت: هم اکنون بسیاری از کشاورزان محصول خود را به صورت سنتی در خرمن خشک می کنند و با توجه به همزمان شدن فصل برداشت با ریزش نزولات جوی، خسارت زیادی به کشاورزان منطقه وارد می شود.
وی یکی از مشکلات شهرستان زیرکوه را نبود سردخانه برای فروش تازه خوری محصول زرشک و صادرات به سایر استان ها ذکر کرد.

زرشک تازه
زرشک تازه

بنی اسدی گفت: هفته دولت امسال عملیات اجرایی نخستین کارخانه بسته بندی زرشک شهرستان با اعتبار یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان آغاز شد.
خراسان جنوبی با ۱۴ هزار و ۲۲۸ هکتار باغ زرشک و تولید سالانه ۱۴ هزار و ۹۹۹ تن، ۹۸درصد زرشک تولیدی کشور را در اختیار دارد.
ایران در عرصه تجارت جهانی بزرگترین تولید کننده زرشک و خراسان جنوبی تولید کننده عمده این محصول است، شهرستان زیرکوه رتبه نخست تولید این محصول را نه تنها از نظر تولید بلکه به لحاظ خرید و فروش انواع زرشک پفکی و معمولی داراست.
شاخه‎چینی توسط قیچی‎های باغبانی، شاخه تکانی توسط چوب‎های مخصوص و خوشه ‎چینی محصول از روش‎های متداول در برداشت این محصول به شمار می‎رود.
آفت زنگ زرشک ۱۵۰ هکتار از باغ های شهرستان زیرکوه را آلوده کرده است که این آفت سالانه ۴۰ میلیارد ریال به این محصول خسارت وارد می کند.
به گفته کارشناسان یکی از علل شیوع آفت خشکسالی است که رمق درخت زرشک را گرفته و آهسته و آهسته جانشان را می گیرد، درختانی که با شرایط آب و هوایی استان بومی گزینی شده اند.
شهرستان زیرکوه در سال ۱۳۹۱ تاسیس شد و حاجی آباد مرکز آن در فاصله ۸۵ کیلو متری مرز با افغانستان قرار دارد، مرز مشترک ایران با افغانستان در شهرستان زیرکوه ۱۴۷ کیلومتر است.
مساحت زیرکوه ۹ هزار و ۱۸۵ کیلومتر مربع و جمعیت آن بیش از ۴۵ هزار نفر است.

برچسب‌ها: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *