کاشت زعفران در گلدان

چگونه در خانه زعفران پرورش دهیم؟

۱۸ شهریور, ۱۳۹۶ - کافه زعفران

کاشت زعفران در گلدان ودر باغچه کوچک حیاط خانه خودمان براحتی انجام میشود که ما در اینجا از نحوه کاشت آن، آبیاری، نور مورد نیاز و کود دادن همگی را بررسی می کنیم . حتما شما هم طعم بی‌نظیر زعفران را دوست دارید و حتما شما هم با دیدن قیمت آن از خرید زعفران صرف نظر کرده و با بسته‌ای رنگ غذا به خانه برگشته‌اید! اما چرا خودتان آن را نکارید؟

چگونه زعفران در منزل پرورش دهیم
چگونه زعفران در منزل پرورش دهیم

غنچه‌های زیبای زعفران جز اولین گل‌هایی هستند که با سر بر آوردن بهار را نوید می‌دهند. زعفران گیاهی نسبتا مقاوم است و با اندازه کوچک خود در هر گلدانی جا می‌شود. گیاه زعفران در واقع ۸۰ گونه دارد. برای انتخاب پیاز زعفران دقت کنید که کدام پیاز را می‌خواهید، پیازی که در بهار گل می‌دهد و یا پیازی که در پاییز گل می‌دهد.

چگونه در خانه زعفران پرورش دهیم؟
چگونه در خانه زعفران پرورش دهیم؟

کاشت پیاز زعفران در خانه

کاشت زعفران در خانه ممکن است حتما نباید زمین زراعی داشته باشیم. حتی می توانید در باغچه کوچک خانه خودتان زعفران بکارید.علاوه بر اینکه نیاز خود از زعفران را برطرف کنید می توانید به فکر فروش آن هم باشید و از آن کسب درآمد کنید. زعفران‌هایی که در اوایل پاییز گل می‌دهند را در بهار می‌کارند. آنها را در چاله‌ای به عمق ۱۰ سانتی متر و با فاصله ۵ تا ۱۰ سانتی متر از هم بکارید.

گاهی تشخیص اینکه کدام قسمت پیاز ته آن و کدام قسمت سر پیاز است سخت است ولی نگران نباشید اگر پیاز را سر و ته هم کاشتید جوانه برگ به سمت نور رشد می کند. در هنگام کاشت خاک را مقداری کود دهی کنید تا پیازها مواد غذایی کافی برای رشد داشته باشند.

بعد از کاشت پیازهای زعفران ۸-۷ سال می توانید از آن استفاده کنید در این مدت پیاز های زعفران تکثیر شده و میتوان پیاز ها را به جای بزرگتری انتقال داد. زمان رشد آن پاییز، زمستان و اوایل بهار است.

کاشت زعفران در گلدان

کاشت زعفران در گلدان
کاشت زعفران در گلدان

در صورتی که در آپارتمان زندگی می کنید و به باغچه دسترسی ندارید می توانید زعفران را در گلدان های بزرگ سفالی و یا پلاستیکی پرورش دهید. توجه داشته باشیم گلدانی که انتخاب می کنیم، لازم است ته گلدان سوراخ هایی برای خروج آب اضافی وجود داشته باشد. در هر گلدان ۶-۵ پیاز می توانید بکارید. بهترین زمان کاشت آن خرداد ماه است. چون در این زمان موقع خواب پیاز زعفران است و بهره وری را بالا می برد.

نگهداری

– نور

  • از زمان کاشت زعفران در گلدان تا قبل از اولین آبیاری باید آن را در مکان خنک و کم نور قرار دهیم اما بعد از انجام آبیاری، گلدان را زیر نور خورشید قرار دهیم چون باعث افزایش تولید گل زعفران میشود.قرار دادن گلدان در پشت بام، تراس یا گوشه ای از حیاط که آفتاب گیر است مناسب می باشد.
  • از زمان آبیاری که گلدان را در معرض نور خورشید قرار دادیم جای گلدان تا آخر بهار آینده مناسب است و مکان آن را تغییر ندهیم اما در تابستان مکان گلدان را عوض کنیم و در جای خنک و نور کم تر قرار دهیم و دوباره در مهر ماه بعد از آبیاری به مکان قبلی انتقال می دهیم.
  • زعفران در زیر آفتاب رشد بهتری دارد اما بهتر است آن را جایی از باغچه بکارید که در ظهرهای گرم تابستان از تابش آفتاب مستقیم در امان باشد.
آبیاری زعفران در منزل
آبیاری زعفران در منزل

– آبیاری

  • کشت زعفران هر موقع انجام شود اولین آبیاری آن باید در مهر ماه باشد. در صورتی که پیازها در خود ماه مهر کشته اید ۱۰ روز بعد از کاشت اقدام به آبیاری کنید. اگر کاشت زعفران در گلدان انجام شده، هنگام آبیاری توجه داشته باشید که آب از ته گلدان خارج شود به دلیل اینکه مطمئن شویم آب به تمام نقاط گلدان رسیده است.
  • زعفران در فصل بهار و پاییز آبیاری منظم را دوست دارد. اگر در منطقه‌ای زندگی می‌کنید که در زمستان پوشش برف روی باغچه‌تان را نمی‌گیرد، پس می‌توانید زعفران را در زمستان هم اندکی آبیاری کنید. این گیاه در فصل تابستان به خواب می‌رود پس در این فصل خاک خشک را ترجیح می‌دهد.

– خاک

  • خاکی با پی اچ خنثی یا اندکی رو به اسیدی و با زهکشی خوب.
  • در خاک های شنی، رسی قابل رشد است بهترین آن مخلوط خاک برگ، خاک باغچه و ماسه است

– کود دهی

این گیاه کود دهی زیاد را دوست ندارد. زعفران انرژی مورد نیازش را در ریشه‌های گوشتالودش ذخیره می کند. به همین علت است که شما، تا وقتی که برگ‌ها خودشان زرد نشده اند، نباید برگ‌های گیاه را از طوقه ببرید. در هر صورت اگر زعفران‌تان را در خاک ضعیفی کاشته‌ اید می توانید در فصل پاییز کود دهی را با مقداری کود مخصوص پیاز زعفران انجام دهید.

در هنگام کاشت زعفران لازم نیست پیازهای به هم چسبیده را از هم جدا کنید. بعد از تمام شدن یک دوره رشد احتمالا پیازی که کاشته اید پیازهای دیگری تولید کرده است. در این هنگام می‌توانید پیازها را از خاک در آورید و از هم جدایشان کنید و سپس هر کدام را جداگانه بکارید تا جلوی رشد هم را نگیرند.

آفات و مشکلات

زعفران بسیار مستعد ابتلا به ویروس است که می‌تواند باعث نابودی گیاه، عدم رشد جوانه‌ها و راه راه و موزاییکی شدن گیاه شود. متاسفانه هیچ درمانی برای بیماری‌های ویروسی وجود ندارد. اولا که در انتخاب پیاز سالم دقت کنید و پیاز را از مراکز کشاورزی مطمئن تهیه کنید و دوم اینکه در صورت مشاهده هر یک از علائم ویروسی  در گیاهان، به سرعت گیاه آلوده را از خاک دربیاورید و دور بیاندازید تا بقیه گیاهان آلوده نشوند.

پوسیدگی پیاز زعفران
پوسیدگی پیاز زعفران

بزرگ‌ترین مشکلی که ممکن است با آن رو به رو شوید خورده شدن برگ‌ها یا پیاز و ریشه به وسیله آفت‌ها است. برای مبارزه با آفات می‌توانید از سموم سیستمیک مخصوص هر آفت استفاده کنید.

 

حتی ممکن است جانورانی مانند خرگوش‌ها، موش خرما و … پیاز را از خاک در بیاورند یا قسمتی از گیاه را بخورند. برای دور نگه داشتن این جانوران اسپری‌ها و سموم بازدارنده‌ای در فروشگاه‌های لوازم کشاورزی موجود است. هم چنین می‌توانید قفس‌های سیمی تهیه کنید و روی گیاهان‌تان قرار دهید تا دسترسی جانوران به آنها را قطع کنید. اگر نمی‌خواهید از سموم استفاده کنید، می‌توانید در بین گل‌های زعفران‌تان نرگس بکارید چرا که جانوران از گل نرگش متنفرند و می‌توانید مطمئن شوید سراغ زعفران‌هایتان نمی‌روند!

 

این گیاه زیبا را در خانه پرورش دهید و دیگر نگران بالا و پایین شدن قیمت زعفران در بازار نباشید!

 

برچسب‌ها: , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *