رنگ زعفران

خطر رنگ زعفران را جدی بگیرید!!

۱۶ مرداد, ۱۳۹۶ - کافه زعفران

رنگ زعفران را میخواهیم در این مطلب بررسی کنیم ابتدا در مورد رنگ زعفرانی که در کشور عربستان صعودی تولید میشود و به زائران کشورمان به عنوان زعفران می دهند صحبت کنیم و بعد از آن یک گزارش از دکتر حسین رستگار را با هم می بینیم.

رنگ زعفران با نام صفار الزعفران و صفار البیض در عربستان عرضه می شود. که بجای زعفران آن را به حجاج ایرانی و افغانی در هتل ها و یا مغازه های اطراف مکان های زیارتی میفروشند. گاهی بصورت پودر و گاهی اسپری عرضه می شود. طبق نظریه وزارت بهداشت و درمان پودر رنگی مذکور، رنگ شیمیایی و غیر مجاز است و مصرف آن عوارض کبدی و کلیوی دارد.

این رنگ غیر مجاز تارتارازین بوده و به عنوان زعفران عربستانی به قیمت بسیار پایین خریداری شده و در ایران مصرف می شود. که این ماده ساخت کشور عربستان بوده و متأسفانه در خانه ها، رستوران ها، آشپزخانه ها و قنادی های ما مورد استفاده قرار می گیرد.

رنگ زعفران
رنگ زعفران

این ماده عوارض زیادی دارد از جمله آن می شود به بیش فعالی در کودکان، افزایش حملات آسمی در کودکان، تومورهای تیروئیدی، تشدید میگرن، تاری دید، حساسیت ها و مشکلات پوستی اشاره کرد.

چند دهه پیش تارتارازین به عنوان رنگ خوراکی استفاده می شد، اما پس از اثبات مضر و بیماری زا بودن آن در تمام دنیا مصرف آن غیر مجاز اعلام شد.مصرف آن در رستوران ها ودر نقاط مختلف ایران و افغانستان رواج دارد که باید نظارت بیشتری بر آنها باشد.

رنگ زعفران از دیدگاه دکتر رستگار

رنگ زعفران
رنگ زعفران

دکتر حسین رستگار،‌ درباره خرید فرآورده‌های غذایی از دستفروش‌ها و میزان اطمینان به سلامت آنها گفت: اولا باید توجه کرد که سازمان غذا و دارو به هیچ عنوان فرآورده‌هایی را که توسط دستفروش‌ها عرضه می‌شوند، تایید نمی‌کند.

به عنوان مثال فرآورده‌هایی مانند رنگ زعفران موادی مضر هستند و حتی می‌توانند بیماری‌هایی چون سرطان را تشدید کنند؛ چرا که در این فرآورده ماده‌ای به نام تارتارازین وجود دارد که غیرمجاز است.

وی افزود: زعفران یک دارو بوده و خاصیت درمانی دارد، درحالیکه فرآورده‌هایی چون رنگ زعفران که از سوی دستفروش‌ها عرضه می‌شود، فقط رنگ است و اگر عوارضی در پی داشته باشند، بی‌تردید متخلفان و عرضه‌کنندگان آن پاسخگو نخواهند بود.

رستگار با بیان اینکه تولیدکنندگان یا واردکنندگان تمام محصولاتی که از سوی سازمان غذا و دارو مجوز دریافت می‌کنند، باید در برابر محصولات‌شان پاسخگو باشند، ادامه داد: تفاوتی هم ندارد که این محصول وارداتی باشد یا تولید داخل. این در حالیست که زمانیکه فرآورده‌ای را از دستفروش می‌خریم، اگر عارضه‌ای برای فرد ایجاد کند، هیچکس پاسخگو نیست.

وی با اشاره به مورد اعتماد نبودن داروهایی که در شبکه‌های ماهواره‌ای تبلیغ می‌شوند نیز گفت: این داروها نیز به همین صورت است.

به عنوان مثال فرآورده‌هایی مانند بوتاکس که در ماهواره تبلیغ می‌شوند و مردم یا آرایشگاه‌ها آن را خریداری و استفاده می‌کنند، اما بعد از مدتی می‌بینیم که همین محصول عارضه شدیدی برای پوست صورت ایجاد می‌کند. فرد اگر بخواهد شکایت کند، باید از چه کسی شکایت ‌کند؟.

رستگار همچنین اظهار کرد: در این موارد مشخص نیست که چه کسی محصول را تولید کرده و آیا محصول تقلبی است یا خیر. بنابراین به هیچ وجه چنین کارهایی قابل تایید نیست و درخواست‌مان از مردم این است که از خرید فرآورده‌ها و بویژه محصولات خوراکی و غذایی یا تزریقی از دست‌فروش‌ها و یا تبلیغی شبکه‌های ماهواره‌ای جدا خودداری کنند.

 

 

برچسب‌ها: , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *