حباب میلیونی طلای سرخ می ترکد!

۲۰ بهمن, ۱۳۹۴ - کافه زعفران

در چند ماه اخیر زعفران به جای این که از خانه کشاورز به سمت تجارت خانه ها، واحدهای صنعتی و فروشگاه ها هدایت شود به سمت خانه های دلالان و فرصت طلبان تغییر مسیر داده است و کج شدن این مسیر سبب شده تا شاهد قیمت کاذب و حباب گونه زعفران در بازار باشیم.

این قیمت های کاذب به گفته عضو شورای ملی زعفران ایران سبب شده تا زعفران دسته که ویژه خراسان جنوبی است در حال حاضر به قیمت هر کیلو بین ۵ میلیون و ۲۰۰ تا ۵ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به فروش برسد و حدود یک میلیون تومان حباب داشته باشد و این یعنی گران بودن این محصول.

 

به گفته «علی حسینی زرگل»، فرصت طلبانی که به امید افزایش چند برابری قیمت زعفران و تعبیر شدن خوابشان دریک شب، اقدام به نگهداری زعفران کرده اند کار بسیار بسیار خطرناکی را مرتکب شده اند زیرا چنین اتفاقی نیفتاده و نخواهد افتاد یعنی رویا و خواب دلالان و فرصت طلبان تعبیر نخواهد شد.

 

وی زعفران را یک کالای مصرفی و نه سرمایه ای دانسته و از بسته شدن مسیر افزایش قیمت خبر می دهد و می گوید: به حد تقاضا زعفران عرضه می شود اما خطر اینجاست که اگر ناگهان فرصت طلبان به این نتیجه برسند که باید کالا های دپو شده را روانه بازار کنند دیگر تقاضایی برای خرید نخواهد بود و کشش بازار هم ازدست خواهد رفت.

 

یکی از مزیت های زعفران خراسان در منطقه و دنیا به نظر نایب رئیس انجمن تولید کنندگان و صادرکنندگان زعفران زعفران جنوبی این است که از نظر کمیت، کیفیت و قیمت هیچ کشوری را یارای رقابت با آن نیست و اگر این محصول خراسان یکی از سه ویژگی فوق را از دست بدهد باید با این محصول استراتژیک خداحافظی کرد.

 

زعفران نوع دسته مختص خراسان جنوبی است که وی بازار هدف آن را کشورهای عربی عنوان می کند و می افزاید: کشورهای اروپایی کمتر خواهان این نوع زعفران هستند که با توجه به تنش هایی که بین برخی کشورهای عربی و ایران وجود دارد صادرات خراسان جنوبی بسیار بسیار کاهش یافته است.

 

زعفرانی که در خراسان رضوی به گفته وی تولید می شود بیشتر از نوع سرگل، پوشال و نگین است که قیمت آن بین ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان تا ۶ میلیون تومان است و آهنگ کاهش قیمت آن شروع شده و حباب های افزایش قیمت کاذب در حال شکستن است.

به نقل از طنین قائنات

برچسب‌ها: , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *