برداشت زرشک و زعفران قاین سالانه حدود ۲۰۰ میلیارد تومان درآمدزایی دارد

۱۷ بهمن, ۱۳۹۴ - کافه زعفران

نماینده کشاورزان شهرستان قاین گفت: هم اکنون در شهرستان قاین علی رغم ۱۷ سال خشکسالی سالانه ۴ هزار تن زرشک خشک به ارزش ۱۰۰ میلیارد تومان و ۱۴ تن زعفران خشک معادل ۹۱ میلیارد تومان برای شهرستان درآمدزایی دارد.

نجیب الله رجبی در آئین افتتاح خط تولید نوشیدنی‌های گیاهی زرشک و زعفران در شرکت دانش بنیان تروند زعفران قاین اظهار داشت: در سرزمین خشک قاینات که آب حکم کیمیا را دارد زرشک و زعفران را داریم.

وی افزود: زعفران ۱۲۰۰ سال است که از دامنه‌های زاگرس به این خطه راه یافت و قاینات را به پایتختی خود برگزید.

نماینده کشاورزان شهرستان قاین بیان کرد: امروز چنان قاین و زعفران با هم عجین شده که هرگاه نام زعفران می آید نام قاین هم در اذهان مردم نقش می‌بندد و ۲۵۰ سال است که قاین پیشگام و مهد بزرگترین زرشک ایران است.

رجبی تصریح کرد: هم اکنون قاین علی رغم ۱۷ سال خشکسالی سالانه ۴ هزار تن زرشک خشک به ارزش ۱۰۰ میلیاردتومان و ۱۴ تن زعفران خشک معادل ۹۱ میلیارد تومان برای شهرستان درآمدزایی دارد.

وی گفت: با چنین در آمدی منطقه قاینات شایسته محرومیت نیست و از این سرمایه باید در جهت اشتغال زایی و ایجاد صنایعی مشابه تروند باید استفاده شود.

نماینده کشاورزان شهرستان قاین تصریح کرد: بعد از گذشت قرن‌ها هنوز فرآورده‌های زرشک و زعفران از انگشتان یک دست تجاوز نمی‌کند و این سرمایه بزرگ را خام فروشی می‌کنیم.

رجبی افزود: در این راستا پارک علم و فناوری باید دست به کار شود تا تولید انواع فرآورده‌های این محصول عایدات حاصل از آن را نصیب کشاورزان کند.

وی گفت: تشکر و قدردانی داریم از کودک زعفران‌کار دیروز که به درخواست ایران دانا و به همت جوانان توانا در سال ۱۳۷۵ کلنگ همت بر زمین زد و نخستین واحد اصولی تحقیقات، فرآوری، صادرات و بسته بندی زرشک و زعفران را ساخت و تروند زعفران به بیش از ۳۴ کشور جهانی شد و قاینات را به اوج عزت رساند وامروز یار و پیشتیان کشاورزان این دیار است.

نماینده کشاورزان شهرستان قاین افزود: تکریم کشاورزان تکریم عزت و کرامت این کشور است و باید زنجیره ارتباطی دانشگاه، کشاورزان، واحدهای فناوری و صادرکنندگان ایجاد شود.

گل زعفران
گل زعفران

رجبی تاکید کرد: این مهم می‌طلبد تا در راستای منویات مقام معظم رهبری مبنی بر توجه به اقتصاد بومی و اقتصاد مقاومتی به دو محصول مهم زرشک و زعفران که نقش به سزایی در درآمدزایی منطقه دارند ستاد مدیریت و شورای سیاست گزاری با مدیریت استاندار در این استان تشکیل شود و مراحل کاشت، داشت، برداشت وصادرات این دو محصول با برنامه ریزی انجام شود.

وی افزود: کشاورزان زرشک کار برای ساخت یک بارگاه زرشک باید از ۱۴ دستگاه اجرایی استعلام بگیرند و انتطار ما از مدیران این است که این مسیرها را برای کشاورزان کوتاه و هموار کنند.

نماینده کشاورزان شهرستان قاین گفت: همه ساله موقع برداشت زرشک و زعفران عده‌ای دلال آن را به قیمت پایین می‌خرند و سود زیاد آن در جیب دلال می‌رود و امروز روستاهای ما تک محصولی شده و هیج درآمد دیگری ندارند.

وی با بیان اینکه امروز در اکثر کشورهای توسعه یافته به دانش بومی توجه ویژه‌ای می‌شود، گفت: تجربه‌ای که کشاورزان طی قرن‌ها به فرزندان خود انتقال داده‌اند بسیار گران‌بها است و باید دانش بومی کشاورزان در قالب کتابی چاپ و در اختیار همه قرار گیرد.

وی گفت: امید است روزی بخش اعظم مشکلات کشاورزان مرتفع شود.

برگرفته از خبرگزاری تسنیم.

برچسب‌ها: , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *