بی‌ثباتی قیمت زعفران مانع برندسازی

۸ بهمن, ۱۳۹۴ - کافه زعفران

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران مشهد گفت: نداشتن ثبات قیمت در بازار زعفران و نوسانات شدید آن مانعی برای شکل گرفتن برند معتبر برای زعفران ایرانی است.

به گزارش ایسنا :غلامرضا میری در گفت‌وگو با – منطقه خراسان، در خصوص چگونگی برندسازی در محصولات زعفران نیز عنوان کرد: فاکتورهای زیادی برای این مسأله وجود دارد، اما نبود ثبات قیمت در بازار و نوسانات شدید آن عاملی برای عدم شکل‌گیری یک برند معتبر است.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران مشهد لازمه ورود هر محصول به عنوان یک برند را در کشورهای دیگر ثبات قیمت آن محصول دانست و افزود: وقتی ما نتوانیم در مقطعی فروشنده و خریدار داخلی را از لحاظ ثبات قیمت مطمئن کرده و به تعهدات خود پایبند باشیم طبیعی است که نتوانیم در بازارهای اروپا و هدف برای خود جایگاهی تعیین کنیم.

وی با بیان اینکه امسال افزایش تولید زعفران داشته‌ایم، اظهار کرد: در خراسان رضوی ۲۴۰ تن زعفران تولید شده که نسبت به سال گذشته با افزایش چشم‌گیری روبه‌رو بوده است.

وی با اشاره به اینکه میزان تولیدات زعفران ایران در سال گذشته حدود ۱۸۰ تا ۲۱۰ تن بوده است، عنوان کرد: از ۷۴ هزار هکتار زمین زعفران در خراسان رضوی این مقدار زعفران به دست آمده است.

میری در ادامه افزود: در خراسان جنوبی نیز تولید زعفران افزایش یافت و به حدود ۳۱۰ تن رسید، اما متاسفانه در خصوص میزان صادرات استان به دلیل اشکال سامانه گمرک اطلاعات دقیقی نداریم.

زعفران

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران مشهد در خصوص وضعیت بازار زعفران نیز اظهار کرد: افزایش قیمت زعفران در بازار با توجه به برداشت محصول و پایان یافتن فصل آن اتفاق افتاد که نسبت به قبل از برداشت حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعدیل قیمت شد.

وی با بیان اینکه بعد از اتمام برداشت هیچ زمینه‌ای برای افزایش قیمت زعفران وجود نداشت، ‌اظهار کرد: با توجه به اینکه هنوز ۲۰ روز از برداشت زعفران نگذشته و افزایش تولید مشهود بود کاهش صادرات به دلیل افزایش قیمت و تعطیل بودن بازار اروپا اتفاق افتاد.

میری با تاکید بر اینکه هیچ دلیل منطقی برای افزایش قیمت زعفران در بازار وجود ندارد، عنوان کرد: متاسفانه با ورود دلالان و احتکار زعفران توسط آنان هر کیلو زعفران در مدت سه روز، یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش قیمت دارد.

رئیس اتحادیه زعفران فروشان مشهد در ادامه افزود: خریداران خارجی نیز سفارش‌های خود را کم کرده و بازار در رکود کامل فرو رفته است و اینکه این وضعیت تا کی ادامه خواهد داشت قابل تعیین نیست.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت‌ها توسط دلالان باعث شده در بازارهای داخل و خارج با رکود و تقاضای کم روبه‌رو شویم، عنوان کرد: بخش عمده صادرات زعفران ایران به عربستان بوده و قطع رابطه با آن کشور در بازار زعفران مؤثر خواهد بود، اما عربستان نیاز خود از زعفران را به صورت خرید غیر مستقیم زعفران ایران از کشورهای همسایه تامین خواهد کرد.

وی در ادامه عنوان کرد: در همین مقطع که سفارش از کشورهای خارجی گرفته می‌شود، تاجران برای تامین این محصول حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خسارت دیدند، آیا در چنین شرایطی می‌توان باز هم در بازار خارجی حضور پایدار داشت؟

میری با تاکید بر اینکه انتظار حضور در بازارهای اروپایی به صورت پایدار انتظاری بی‌جا است، گفت: ابتدا باید زیرساخت‌ها تامین شود؛ چراکه ایران زیرساخت‌های لازم را برای ورود به عنوان برند در کشورهای هدف را ندارد و امیدواریم با رفع تحریم‌ها دولت بتواند بر مشکلات فائق آمده و از صادرات حمایت بیشتری صورت پذیرد.

رئیس اتحادیه صادرکنندگان زعفران مشهد در خصوص نوآوری‌های بخش زعفران نیز تصریح کرد: مردم ایران به روش‌های سنتی از زعفران استفاده کرده و از قدیم برای برخی از ناراحتی‌های خود از آن استفاده دارویی می‌کردند.

وی با بیان اینکه محصولات متعددی از زعفران تولید شده است، اظهار کرد: پودر کیک زعفرانی، نبات زعفران و … در ایران وجود دارد و دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی نیز به دنبال تولیدات دارویی از این محصول هستند.

میری با تاکید بر اینکه زعفرانی که به دنیا صادر می‌کنیم تنها مصرف خوراکی ندارد، افزود: مصرف صنعتی در صنایع مختلف دارویی،‌ آرایشی، رنگ‌سازی و … وجود دارد که اگر افزایش بی‌رویه قیمت بر محصول زعفران همچنان ادامه داشته باشد مشتریان خود را از دست خواهیم داد؛ چراکه آنان نمی‌توانند با نوسان قیمت کنار آمده و قیمت تمام شده محصولات خود را هر روز تغییر دهند.

برچسب‌ها: , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *