چگونه زعفران تقلبی را از اصل تشخیص بدهیم

۱۰ تیر, ۱۳۹۴ - کافه زعفران

زعفران تقلبی راکلاهبرداران برای کسب سود بالا از این محصول تولید می کنند.چون زعفران اصل قیمت بالایی دارد. پس شناخت زعفران خوب خیلی به ما کمک می کند. در اینجا میخواهیم ببینیم که چگونه زعفران اصل را از تقلبی تشخیص بدهیم که برای خرید زعفران مهم است.

عمده ترین موارد تقلب زعفران عبارت اند از: رنگ کردن خامه با رنگ استخراج شدخ از کلاله ، سنگین نمودن زعفران با افزایش دادن میزان رطوبت و یا مخلوط کردن آن با بقایای گیاهی نظیر کلاله و گلبرگ های گلرنگ و همچنین گوشت ریشه رشته رشته شده و افزودن رنگ های مصنوعی.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، تشخیص زعفران‌های اصلی از روی سرشاخه کلاله زعفران ساده‌ترین روش محسوب می‌شود چرا که سرشاخه‌های کلاله زعفران سه شاخه و قسمت بالای آن شیپوری بوده که هرچه پایین‌تر می‌آید باریکتر می‌شود ضمن اینکه دارای مقداری طعم تند است البته چنانچه زعفران‌ها پودرشده باشند تنها با دستگاه‌های آزمایشگاهی قابل تشخیص هستند.

انواع روش های درست کردن زعفران تقلبی

چگونه زعفران تقلبی را از اصل تشخیص بدهیم
چگونه زعفران تقلبی را از اصل تشخیص بدهیم

رنگ کردن، سنگین نمودن، مخلوط کردن با کلاله ذرت و افزودن روغن از جمله شایع ترین روش های تولید زعفران تقلبی است.

یکی از راه‌های تقلب در زعفران این است که کلاله‌های آن را با نوعی چربی، شکر، نمک یا عسل آغشته می‌کنند. و وزن آن را افزایش می‌دهند.

خطرناک ترین روش تقلب در زعفران استفاده از رنگ مصنوعی است؛ اگر رنگ‌های مصنوعی در زعفران به کار رفته باشد. در آزمایشگاه قابل تشخیص است. چرا که پایین بودن قدرت رنگ‌دهی آن نشان دهنده این تقلب خواهد بود.

این رنگ‌های مصنوعی برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است. و در واقع گل‌رنگ‌هایی که از مکه به عنوان زعفران و غالبا به شکل پودر به کشور وارد می‌شود. از همین رنگ‌های خطرناک مصنوعی است.

طبیعی ترین روش‌ تقلب در زعفران استفاده از رنگ طبیعی این گیاه برای رنگ‌ کردن دیگر قسمت‌های سفید زعفران و مخلوط کردن آن با این محصول است. این روش محترمانه‌ترین روش تقلب است که متاسفانه بسیار رایج شده است. که در خرید زعفران باید به موارد بالا توجه کافی داشته باشیم.

متقلبان و عرضه کنندگان می‌توانند روی خالص بودن زعفران خود نیز قسم بخورند. چرا که از هیچ چیز به غیر از زعفران در آن استفاده نکرد‌ه‌اند. اما روش شناسایی در این نوع تقلب برای مصرف کنندگان بسیار سخت است.

چگونه زعفران تقلبی را از اصل تشخیص بدهیم
چگونه زعفران تقلبی را از اصل تشخیص بدهیم

روش های شناسایی زعفران اصلی خارج از آزمایشگاه

گرچه خالص بودن یا نبودن زعفران در آزمایشگاه‌ها به راحتی قابل شناسایی است. اما تشخیص آن برای مصرف‌ کنندگان به راحتی ممکن نیست. اما اگر کلاله‌های زعفران بسیار براق باشد باید به آن شک کرد که زعفران تقلبی است. و آن را به آزمایشگاه فرستاد. یا در صورت مشاهده این ظاهر غیر طبیعی آن را بین انگشتان دست یا روی کاغذ له کرد. تا دید ماده‌ خاصی از آن روی کاغذ نقش می‌بندد. و کاغذ و انگشتان دست چرب می‌شود که در این صورت مشخص می‌شود. زعفران به چربی خاصی آغشته شده تا وزنش بیشتر شود.

اگر تارهای زعفران را بین کاغذ کاهی بگذاریم و کمی فشار دهیم نباید لکه چربی باقی بگذارد. اگر چنین باشد به احتمال قوی زعفران تقلبی است.

رنگ تارهای زعفران در بنزین نامحلول است یعنی اگر تار زعفران را در بنزین بیندازیم نباید بنزین را رنگین کند.

اگر چند تار زعفران را در یک لیوان آب جوش بیندازیم. بعد از حدود ۵ دقیقه نباید رنگ تارهای آن سفید شود؛ اگر چنین شود زعفران تقلبی است.

رنگ؛ بو و مزه زعفران برای اهل شناخت آن محک قاطعی است. مزه زعفران اصلی کمی تلخ ولی مطبوع و بوی زعفران کمی تند است. افزایش وزن زعفران با استفاده از آغشته کردن این گیاه به چربی، عسل و… حرفه‌ای‌ترین روش تقلب در فروش زعفران است. و رنگ کردن قسمت‌های سفید این گیاه با رنگ طبیعی زعفران محترمانه‌ترین شیوه در تقلب طلای سرخ است. که برای مصرف‌کنندگان به راحتی قابل تشخیص نیست.

شناسایی زعفران اصلی از روی ظاهر

چگونه زعفران اصل را از تقلبی تشخیص بدهیم
چگونه زعفران اصل را از تقلبی تشخیص بدهیم

خوب حالا ببینیم چگونه زعفران اصل را از تقلبی تشخیص بدهیم. البته از شکل ظاهری زعفران یکی از روش‌های شناسایی خالص بودن آن است ظاهر این محصول شبیه میخک است؛ به گونه‌ای که پایین گیاه میله‌ای و انتهای آن دندانه‌دار، پهن و قیچی شکل است.

همچنین رنگ زعفران باید قرمز تند باشد نه روشن و شکل کلاله‌های آن نیز نباید براق باشد.

یک پیشنهاد خوب برای خرید زعفران اصل

با توجه به مطالب بالا فمیدیم که ، چگونه زعفران اصل را از زعفران تقلبی تشخیص بدهیم. پس کسانی که زعفران تقلبی را می فروشند، بسته بندی آنها فاقد مشخصات کامل و صحیح تولید کننده است. بنابراین توصیه می شود که، باوجود موارد زیاد تقلب در زعفران و تشخیص سخت آن برای عموم، از داشتن پروانه بهداشت و مهر استاندارد بر روی محصول مطمئن شوید.

که محصولات کافه زعفران همه این موارد را شامل می شود. چون مستقیم از خود کشاورزان قائنات تهیه میکنیم. و کارشناسان ما به صورت دقیق کیفیت آن را بررسی می کنند.که با خرید زعفران از ما مشتری همیشگی ما خواهید شد.

سایت کافه زعفران افتخار دارد که بهترین زعفران قائنات را به صورت مستقیم به دست مشتریان برساند و همچنین در صورت نارضایتی مشتری محصول خریداری شده را بدون هیچ قید و شرطی باز پس گرفته و وجه دریافتی مشتری را به او باز می گرداند.

  • میزان مفید بودن این مطلب
  • میزان کاربردی بودن مطلب
  • امتیاز نویسنده به این مطلب
4.8
برچسب‌ها: , , , ,

2 دیدگاه در “چگونه زعفران تقلبی را از اصل تشخیص بدهیم”

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *