مضرات مصرف بی رویه زعفران

۶ تیر, ۱۳۹۴ - کافه زعفران

در این مطلب میخواهیم در مورد مضرات زعفران صحبت کنیم که علت آن مصرف بی رویه زعفران است. همچنین میزان مصرف زعفران در روز و مضرات زعفران در بارداری را مورد بررسی قرار می دهیم.

بد نیست نگاهی دقیق تر داشته باشیم به مضرات زعفران ، طلای سرخ ایران که خواص بیشماری را برای آن برشمرده اند داری مضراتی هم می باشد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

زعفران در صورتی شادی آور ، آرامش بخش و دارای خاصیت درمانی است که در حد متعادل استفاده شود. اما مصرف بیش از اندازه و غیر معمول زعفران برای کلیه ها مضر است و همچنین موجب کاهش اشتها و ایجاد سردرد می شود همچنین زیاده روی در مصرف زعفران باعث اختلال حواس می گردد.

رعایت تعادل در مصرف زعفران

باید بدانیم، مصرف بیش از اندازه زعفران در روز، یعنی بیش از یگ گرم موجب آسیب به بدن می شود. نتایج تحقیقات نشان می دهدکه، زعفران علاوه بر تقویت حافظه، درمان افسردگی، ضد تشنج است. اگر در مصرف آن زیاده روی کنیم می تواند اثرات خطرناکی داشته باشد. پس باید میزان مصرف زعفران در روز کنترل شده باشد.

همان طور که گفتیم مصرف بیش از یک گرم در روز، می تواند باعث خونریزی های داخلی و خونریزی بینی را در پی داشته باشد.که با توجه مطالب بالا باید حد تعادل در مصرف زعفران را رعایت کنیم. که این موضوع میانه روی برای مصرف همه مواد غذایی وجود دارد. فقط باید قبل از مصرف هر چیز، مقدار مناسب آن را بدانیم. که در ادامه همین مطلب در مورد مقدار مصرف بهینه زعفران صحبت می کنیم.

مضرات زعفران

 

مضرات زعفران
مضرات زعفران

مصرف بیش از اندازه زعفران در یک وعده غذایی‌، عوارضی همچون سرگیجه، کاهش تعداد ضربان قلب و احساس تهوع در پی دارد؛ همچنین، این میزان زعفران در دوران بارداری احتمال سقط جنین را افزایش می دهد. مصرف بیش از حد زعفران در دوران قاعدگی، میزان اضطراب را افزایش می دهد.

 

مصرف زیاد آن باعث تغییر رنگ پوست می شود. به علت داشتن طبیعت گرم منجر به اسهال، از دست دادن آب بدن و ترشح خونریزی از ادرار می شود.

مصرف بی رويه زعفران مضر می باشد و باعث استفراغ، كاهش ضربان قلب، خون ريزي از بيني، خون ریزی از پلك ها و لب و موجب سر گيجه، بي حالي، زردي پوست و عوارض خطرناك ديگر می شود که این عواقب حتی می تواند منجر به مرگ شود

 مضرات زعفران در بارداری

مضرات زعفران در بارداری
مضرات زعفران در بارداری

زنان باردار در مدت سه ماهه اول  به هیچ عنوان نباید از زعفران استفاده کنند. چون در این مدت دوران تشکیل اندام نوزاد است که، مصرف زعفران ممکن است به نوزاد آسیب جدی بزند. و این را بدانیم مصرف زعفران در حد متعادل بعد از سه ماهه اول بارداری از جمله مواد مفید برای مادر و نوزاد است. که باعث می شود رحم حالت ارتجاعی بیشتری داشته باشد و مادر زایمان راحت تری را تجربه کند.

اما اگر زعفران بیش از اندازه مصرف شود باعث انقباض عضله ها می شود، و تنفس مادر را مشکل می کند. و همچنین باعث زایمان زودرس و در برخی موارد منجر به سقط جنین می شود.

میزان مصرف  زعفران در روز

میزان مصرف زعفران در روز
میزان مصرف زعفران در روز

استفاده از زعفران به هر شکل تا روزی یک دهم گرم و در بعضی مقالات  ۴۰ میلی گرم در روز را برای فرد بالغ مجاز دانسته اند. و در مواردی که مصرف دارویی مد نظر است، مقدار مجاز مصرف زعفران حداکثر یک گرم در روز است. که مصرف روزانه بیش از  سه گرم زعفران در روز در مواردی هم باعث مرگ شده است.

  • میزان مفید بودن این مطلب
  • میزان کاربردی بودن مطلب
  • امتیاز نویسنده به این مطلب
4.9
برچسب‌ها: , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *