چای زعفران

خواص چای زعفران

۵ تیر, ۱۳۹۴ - کافه زعفران

میخواهیم شما رو با چای زعفران آشنا کنیم و خواص دمنوش زعفران و خواص چای زعفران را بررسی می کنیم و به صورت اختصاصی خواص زعفران در دوران قاعدگی را نگاه می کنیم.

زعفران گیاهی است بومی اروپا و آسیا که اغلب به صورت خشک شده به عنوان ادویه و دم کرده استفاده می شود. همان طور که همه ی شما خوب می دانید این ادویه خیلی هم گران است. دلیل آن هم این است که حدود ۴۰۰ هزار کلاله ی گیاه زعفران، تنها یک کیلوگرم از این ادویه را در اختیار ما قرار می دهد.

اگر چه زعفران اخیراً به دلیل گران بودن و آگاهی و شناخت مردم از دیگر گیاهان دارویی که علاوه بر این که خواص خوبی دارند و به اندازه ی زعفران هم گران نیستند، محبوبیت قبلی خود را از دست داده اما به هر حال این گیاه دارای خواص درمانی متعددی است که در ادامه برخی از آن ها را ذکر می کنم.

 چای زعفران

چای زعفران
چای زعفران

زعفران به علت خاصیت های فراوان و همچنین رنگی زیبا و دلنواز و بوی خوش و دل انگیز باعث شده در دم کردن چای از آن استفاده کنیم. چای زعفران در میان خانواده های ایرانی جایگاه ویژه ای دارد که از گذشته تا به امروز گوارای وجودشان بوده است. برای تهیه چای زعفران، هنگامی که چای سیاه را دم میکنید مقداری زعفران به آن اضافه کنید.

خواص زعفران در دوران قاعدگی

در سال های گذشته، زعفران به عنوان یک محرک برای تحرک قاعدگی در زنانی که عادت ماهیانه ی منظمی نداشتند، استفاده می شد.از خواص زعفران در دوران قاعدگی میتوان به کاهش خون ریزی رحم، تسهیل خونریزی و کاهش درد ناشی از قاعدگی اشاره نمود.

البته این چای نباید توسط زنان باردار مصرف شود چرا که در تعدادی از تحقیقات دیده شده است که موجب سقط خود به خودی جنین می شود.

علت عوارض پیش از قاعدگی، میزان تغییر سروتونین در بدن می باشد. ومحققان بر این باور هستند که زعفران روی ماده شیمیایی سروتونین مغز اثر دارد. زعفران دارای ماده ای زرد رنگ به نام کروستین است که می تواند تولید سروتونین در مغز را کنترل کند و باعث درمان اختلالات قاعدگی باشد.پس خواص زعفران در دوران قاعدگی مهم می باشد.

خواص چای زعفران
خواص چای زعفران

سروتونین نوعی انتقال دهنده عصبی است که در دستگاه گوارش، سیستم عصبی مرکزی  انسان یافت می شود. این ماده در افکار عمومی به عنوان احساس خوب شناخته می شود.

یک پروه محقق ایرانی تصمیم گرفتند که در مورد اثر زعفران در کاهش عوارض پیش از قاعدگی مطالعه و بررسی انجام دهند آنها مطالعات خود رو روی ۵۰ نفر انجام دادند که این افراد دچار عوارض قبل از قاعدگی مثل: گرفتگی عضلات، پف کردگی، کج خلقی و خستگی بودند. در پایان دوره درمان معلوم شد که ۷۵ درصد زنانی که زعفران مصرف کرده بودند از عواض قبل از قاعدگی آنان کاسته شده است.

 

ضد افسردگی:

چای زعفران برای درمان افسردگی نیز استفاده می شود. گزارش شده است که دریافت مقدار زیادی از دم کرده و یا ادویه ی زعفران موجب احساس شادی و خوشحالی می شود.

در هنگام افسردگی مفز با کمبود سروتونین مواجه است. که با مصرف چای زعفران کمبود سروتونین مغز را بهبود می بخشد و باعث تنظیم آن می شود. و در نتیجه باعث کاهش افسردگی و بهبود روحیه انسان می شود.

پیشگیری از سرطان:

زعفران حاوی کاروتنوئیدها است و بر طبق یافته های علمی، این کاروتنوئیدها ایجاد واکنش های مختلفی در برابر کارسینومای سرطانی، توده های بدخیم سرطانی (سارکوما) و لوکمی در انسان ها می کنند.

خواص دمنوش زعفران
خواص دمنوش زعفران

سلامت قلب:

بر طبق مطالعات انجام شده، گزارش شده است که خواص چای زعفران از تجمع کلسترول در رگ ها جلوگیری می کند و به این ترتیب از بیماری های قلبی جلوگیری می کند.

تسکین دردهای شکمی:

از خواص دمنوش زعفران اینست که برای دردهای متوسط تا شدید شکمی و قسمت فوقانی شکم موثر است. همچنین دردهای غشای روده ی بزرگ را نیز آرام می کند.

 

خواص چای زعفران در کاهش فشار خون:

دم کرده ی زعفران حاوی موادی است که به آن کروستین می گویند که فشار خون را پایین می آورد. به همین دلیل زعفران به پیشگیری از افزایش فشار خون کمک می کند.

خلط آور:

خواص چای زعفران موجب تحریک استفراغ و سرفه به منظور تسکین درد سینه، گلو و معده می شود.

 

خواص دمنوش زعفران در بیماری های دیگر

چای زعفران برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند آسم، سرفه، خشکی پوست، حمله عصبی، گاز معده، سوزش سردل، بی خوابی و انزال زود رس مفید است.

از دیگر خواص دمنوش زعفران این است که موجب رشد موها ی پشت سر به صورت موضعی می شود.

 

البته بازهم تکرار این نکته را ضروری می دانیم که مصرف چای زعفران برای خانم های باردار منع شده است.

مقاله مرتبط:مضرات زعفران

  • میزان مفید بودن این مطلب
  • میزان کاربردی بودن مطلب
  • امتیاز نویسنده به این مطلب
4.8
برچسب‌ها: , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *