ساخت دستگاه زرشک خشک‌کن آفتابی-حرارتی در دانشگاه سمنان

محققان دانشگاه سمنان موفق به طراحی و ساخت «دستگاه زرشک خشک کن آفتابی حرارتی» شدند.

ایسنا: داود معروفی، مسؤول مرکز مالکیت فکری پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان با بیان این که این اختراع با تائید شورای تخصصی ارزیابی اختراعات پارک علم و فناوری دانشگاه سمنان موفق به اخذ تأییدیه علمی شده است، اظهار کرد: دستگاه زرشک خشک کن آفتابی حرارتی» پیش از این توسط دکتر عباس دیدبان، عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه سمنان و محمد تقی خانی در اداره کل مالکیت صنعتی به شماره ۸۳۱۷۷ به ثبت رسیده بود.

وی اضافه کرد: این اختراع هم‌اکنون موفق به اخذ تائیدیه علمی از سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران شده است.

دکتر دیدبان از مخترعان این دستگاه گفت: دستگاه زرشک خشک کن آفتابی – حرارتی که نمونه آزمایشگاهی آن ساخته شده، قادر است زرشک را با استفاده از انرژی خورشید و انرژی الکتریکی در زمان حدوداً ۱۵ ساعت طبق یک منحنی دمایی از پیش تعیین شده با کیفیت مطلوب خشک کند.

وی تصریح کرد: از آنجایی که در این دستگاه امکان کنترل دقیق دما (با دقت یک درجه) و همچنین کنترل سرعت جریان هوا وجود دارد، می‌توان با استفاده از آن پروسه تغییرات بهینه دما و جریان هوا برای خشک کردن میوه‌ها و سبزیجات مختلف را بدست آورد. همچنین برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی از انرژی خورشیدی به عنوان پیش گرم‌کن استفاده شده است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>