خواص زرشک

برای زرشک ، این یاقوت کویر خواص بسیار زیادی برشمرده اند که این خواص مختص به میوه این گیاه هم نمی شود بلکه خواص بسیا ر زیادی حتی در ساقه و یا برگ های این محصول نهفته است که در ادامه به تشریح آن ها می پردازیم:

زرشک از نظر طب ایران قدیم دارای طبع سرد و خشک می باشد و برای میوه زرشک خواص زیر را نقل کرده اند.

میوه زرشک تقویت کننده قلب و کبد است و همچنین برای درمان بواسیر خونی مناسب می باشد. زرشک قابض است، برای رفع خونریزی و همچنین بیماریهای کبدی مفید می باشد.خاصیت دیگری که برای این محصول نقل شده است ، خاصیت آن برای صفرا ست که گفته می شود زرشک صفرا بر است.

زرشک

همچنین غرغره دم کرده زرشک برای برطرف کردن ناراحتی های دهان توصیه می شود.

خواص زرشک به همینجا ختم نمی شود برای خواص ريشه و پوست ساقه زرشک هم خواصی را بشمرده اند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

ریشه و هم چنین پوست ساقه زرشک صفرا بر و مسهل است. خاصیت پاک کنندگی و تقویت برای کبد دارد.موجب منظم شدن اعمال دستگاه گوارش می شود ،برای رفع بی اشتهایی و همچنین سوء هاضمه مفید است . مصرف آن برای رفع یبوست توصیه شده است. همچنین نقرس و رماتیسم را برطرف می کند. همچنین در درمان یرقان و زردی هم موثر است.

این محصول مصرف اختصاصی هم برای بانوان دارد خانم هائيكه بين دو عادت ماهيانه خونريزي دارند بايد براي برطرف كردن آن از ريشه و ساقه زرشك استفاده كنند .

همچنین خواص زیر را هم در ادامه برای ریشه و ساقه زرشک یادآور می شویم.

آنهائيكه مبتلا به ورم طحال هستند مي توانند براي معالجه از اين گياه كمك بگيرند .

واريس را درمان مي كند .

براي معالجه بواسير نافع است .

براي برطرف كردن سوزش ادرار مفيد است .

فشار خون را پائين مي آورد

براي شست وش وي چشم مي توانيد از جوشانده ريشه و ساقه و زرشك استفاده كنيد .

خواص زرشک به همینجا ختم نمی شود حتی برگ های این گیاه هم دارای خواصی است که آن ها را یادآور می شویم:

برگ زرشک موجب برطرف شدن آب آوردگی بدن می شود ، برای درمان اسهال های مزمن مناسب است.همچنین به دلیل وجود مقدار زیادی ویتامین C در برگ زرشک برای درمان بیماری اسکوربوت هم بسیار مفید می باشد .همچنین جویدن برگ زرشک باعث محک شدن لثه و دندان ها می گردد همچنین در مواقع آنژین و گلو درد ، می توانید دم کرده برگ زرشک را غرغره کنید.

پس از خواندن این مقاله توصیه می شود که نگاهتان را به مصرف زرشک عوض کنید! بی خود و بی جهت نیست که از این محصول به عنوان یاقوت سرخ کویر نام برده می شود.

 

خواص زرشک از پایگاه جامع اطلاع رسانی پزرشکان ایران گرفته شده است.
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>