چرا زعفران گران است؟

زعفران ایران از جمله گرانترین مواد غذایی های موجود دنیا به شمار می رود. از این رو به طلای سرخ ایران شهرت یافته است.

ریشه این گرانی را می توان در کمیاب بودن این گیاه دانست که رشد آن وابسته به آب و هوا و اقلیمی خاص می باشد. البته کشت و همچنین برداشت پر زحمت این محصول و زمان کم بهره برداری زعفران هم می تواند دلیل دیگری بر گرانی این محصول باشد .

می خواهیم نگاهی کوتاه به مراحل کاشت و برداشت زعفران بیاندازیم.

زعفران به صورت کاشت پیاز در خاک تکثیر می یابد. بسته به عمق کاشت پیاز ها و بافت خاک، گل های زعفران طی یک تا دو هفته پس از آبیاری اول شکفته می شوند. و زمین را به رنگ بنفش در می آوردند.

در هرگل زعفران به طور متوسط سه عدد ریشه قرمز رنگ زعفران قرار دارد که وزن و کیفیت این رشته ها وابسته به منطقه کشت و خاک این مناطق می باشد.

برای به دست آوردن یک کیلوگرم زعفران خشک به ۱۱۰ هزار / تا ۱۷۰ هزار گل زعفران نیاز است. همچنین یک کارگر باید ۴۰ ساعت کار کند تا ۱۵۰هزار گل را بچیند.!

خب با یک حساب سر انگشتی می توان متوجه شد که برای برداشت یک کیلو زعفران از یک مزرعه یک کارگر معمولی که در طول روز قادر به انجام هشت ساعت کار می باشد باید تقریبا پنج الی شش روز در زمین برداشت زعفران را انجام دهد.

البته برداشت زعفران هم کار چندان آسانی نیست!

گل های زعفران در صبح زود و به طور معمول یکجا برداشت می شوند، سپس در خارج از کشتزار، کلاله ها را از سایر قسمت های گل جدا می کنند. پس از روییدن گل ها، حداکثر ۳ تا ۴ روز برای برداشت محصول فرصت وجود دارد، که در صورت عدم برداشت به موقع گل ها ریزش نموده و کلاله ها شکننده می شوند. معمولاً طول دوره برداشت ۲۰ روز طول می کشد.البته بهتر است زعفران هر روز را همان روز و قبل از طلوع آفتاب براشت کنند زیرا تابش نور خورشید به گل های زعفران باعث پلاسیده شدن آن ها گشته و کار پاک کردن گل های زعفران را دشوار می کند.

گل زعفران
تصویر گل زعفران

کار همینجا تمام نمی شود!پس از برداشت هم باید گل های زعفران دانه به دانه اصطلاحاً پاک شود و قسمت های قرمز رنگ داخل گل ها (سر ریشه ها) که همان زعفران می باشد از گل ها جدا شود و پس از خشک شدن آماده مصرف می باشد…

این روال طولانی کاشت و برداشت زعفران همچنین کمیاب بودن آن باعث قیمت بالای این محصول شده است.

برداشت زعفران
برداشت زعفران

 
پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>